Kybartai: neatrastas paveldas

Unikalus pasienio miestas Kybartai turi ne tik savitą istoriją, bet ir išskirtinės architektūros pastatų. Dalis statinių yra saugomi kaip kultūros paveldo objektai, jų priežiūra rūpinasi valstybė. Kiti – privačių savininkų nuosavybė, todėl jų likimas nėra aiškus. Būtent šie įspūdingi pastatai įamžinti filmuke.

Išliks įrašuose 

Idėją nufilmuoti originalius Kybartų pastatus inicijavo Vilkaviškio rajono savivaldybės administracijos Architektūros ir urbanistikos skyriaus vyresnioji specialistė Daiva Ambrasaitė. Viena iš jos darbo sričių – savivaldybėje esantys nekilnojamojo kultūros paveldo objektai. 

Apžiūrinėdama saugomus paveldo objektus D. Ambrasaitė pastebėjo, jog Kybartuose esama ir daugiau vertingų senų pastatų. „Pievų gatvėje aptikau seną namą mėlynomis įsprūdinėmis durimis. Sienas puošė trys meniški horeljefai. Pastatas palaikis, kiek jis dar stovės? Tada ir kilo mintis įamžinti visus atmintin įstrigusius statinius“, – sakė specialistė. Kartu su ja po Kybartus vaikščiojo su vaizdo kamera dirbęs vilkaviškietis Jonas Juškevičius, Kybartų bendruomenės pirmininkas Vitas Katkevičius.

Beveik pusvalandžio trukmės filmuke „Neatrastas paveldas“ užfiksuoti kai kurie pastatai, esantys Tarybų, J. Basanavičiaus, Kudirkos Naumiesčio, Pievų, Vienybės, P. Cvirkos ir kitose gatvėse. Įamžintos išskirtinės sienų, stogų, langų, balkonų detalės, atspindinčios tuometes prancūzų ir vokiečių architektų idėjas, tarpukaryje vyravusius stilius. Nufilmuota Vilniaus gatvės puošmena – XIX a. pab. susiformavusiu vokišku jugendo stiliumi pastatytas buvusio viešbučio pastatas. 

Savininkas turi parodyti iniciatyvą išsaugoti pastatą 

Filmuko pradžioje primenama Kybartų istorija, akcentuojama pastatų įamžinimo svarba. Svarstoma ir dėl neaiškios senųjų statinių ateities: ar įdomūs, deja, nykstantys pastatai bus adekvačiai įvertinti, kai reikės vietos naujoms statyboms? 

Kultūros paveldo departamento (KPD) Marijampolės teritorinio skyriaus vedėjo patarėja Violeta Kasperavičiūtė pritarė, kad Kybartuose esama labai daug istorinių pastatų, kurie suformavo išskirtinį miesto veidą. Ji sakė, jog antri metai yra sudarinėjamas inventorizavimo aprašas, į kurį šiuo metu jau yra įtraukta Kybartų Eucharistinio Išganytojo bažnyčia. Ateityje šį sąrašą gali papildyti ir daugiau statinių, vertų kultūros paveldo objekto statuso. 

„Svarbu sugalvoti, kaip tokius pastatus būtų galima įveiklinti. Žinoma, statinys jau ir taip yra vertingas savo istorija, architektūra, tačiau investuoti pinigus ir paskui palikti pastatą nesukūrus jame kokios nors veiklos – per didelė prabanga valstybei ar savivaldybei“, – kalbėjo V. Kasperavičiūtė. 

Ji akcentavo, jog kultūrinę vertę turinčių pastatų įtraukimas į paveldosaugos sąrašą negarantuos, jog patrauklus pastatas bus tvarkomas, restauruojamas. Paveldosaugos specialistai gali patarti, kaip atlikti darbus, kad išskirtinė objekto architektūra nebūtų sugadinta, padėti ieškoti finansavimo šaltinių. Tačiau iniciatyvą pirmiausia turi parodyti statinio savininkas. „Mes visada stengiamės padėti, pakonsultuoti, tačiau kreiptis pagalbos turi būti suinteresuoti patys žmonės. Ne vieno pastato savininkui esu nusiuntusi informaciją apie galimas finansavimo formas“, – teigė V. Kasperavičiūtė. 

Svajonėse – senamiesčio statusas 

Ekskursijas po miestą vedantis Kybartų bendruomenės pirmininkas Vitas Katkevičius nebijo įvardyti, kad ne tik Vilnius ar Kaunas turi senamiestį – jį turi ir Kybartai. Kybartietis mano, kad tam tikrai miesto daliai suteikus senamiesčio statusą atsivertų didesnių galimybių gauti lėšų daugiau negu šimtą metų turinčių pastatų priežiūrai. Paveldosaugininkė V. Kasperavičiūtė patikslino, kad KPD pinigų skiria ne senamiesčiui, o išsaugoti tam tikras jame esančias vertybes, konkrečius objektus, pvz., restauruoti akmeninį grindinį ar pastatų architektūros elementus. 

V. Katkevičius akcentavo, kad visi darbai turi prasidėti nuo žmonių sąmoningumo. „Nėra jėgos, kuri priverstų savininką prižiūrėti savo nuosavybę. Apleisti pastatai miesto tikrai nepuošia“, – susirūpinimo neslėpė V. Katkevičius. Visuomeniškam žmogui gaila, kad dalis unikalaus Kybartų miesto veido keliauja į užmarštį. 

Apie Kybartų pastatų istoriją filmuke pasakojantis vyriškis puoselėja lūkestį, kad vieną dieną kai kurie šio miesto pastatai vis dėlto įgis senamiesčio objektų statusą. Kybartiečiai, kurie kasdien važiuoja pro šalį, greičiausiai jau net nebepastebi jų išskirtinumo, tačiau pirmą kartą statinius matančiam atvykėliui tikrai kyla susidomėjimas. Vyriškis mano, kad senųjų pastatų įamžinimas filmuke „Neatrastas paveldas“ yra pirmas žingsnis į priekį.

Simona SIMANAVIČIENĖ

Nuotr. Jugendo stiliaus pastate Vilniaus gatvėje iki Antrojo pasaulinio karo veikė viešbutis.

Publikuota: „Santaka”, 2022-03-01.

lt_LTLietuvių kalba