Kybartų cerkvė atšventė garbingą jubiliejų

Pirmoji stačiatikių šventovė Užnemunėje – Kybartų Šv. Aleksandro Neviškio cerkvė – sekmadienį atšventė 150 metų sukaktį.

Sekmadienio ryte gausus būrys tikinčiųjų, kybartiečių, garbingų svečių susirinko į iškilmingas pamaldas Kybartų Šv. Aleksandro Neviškio cerkvėje. Tikintieji rinkosi giedoti džiaugsmo giesmių ir garbinti Dievą už jo nesibaigiančią 150 metų malonę. Iškilmingose pamaldose, kurios vyko rusų kalba, buvo juntama susikaupimas ir didelis džiaugsmas, kad toks gausus būrys tikinčiųjų atėjo į šią šventovę dėkoti Dievui bei pasidžiaugti, jog šie maldos namai gyvuoja ilgus metus. 

Pasibaigus pamaldoms cerkvei vadovaujantis Kauno stačiatikių dekanato dvasininkas tėvas Igoris dėkojo visiems susirinkusiems už bendradarbiavimą. Padėkos raštus jis įteikė Vilkaviškio rajono savivaldybės merui Algirdui Neiberkai, Kybartų seniūnui Romui Šunokui, Kybartų bendruomenės pirmininkui Vitui Katkevičiui, Kristijono Donelaičio gimnazijos bei „Saulės“ progimnazijos atstovams, Kybartų kultūros centro menų studijos „Smiltys“ narėms, kybartietei Ramutei Jablonskienei. Gražiausius žodžius dvasininkas skyrė ilgą laiką cerkvę prižiūrėjusiems, o dabar į užsienį gyventi išvykusiems Valentinai ir Jevgenijui Šibajevams. 

Susirinkusieji savo ruožtu sveikino, ilgiausių metų linkėjo tėvui Igoriui, džiaugėsi, kad Šv. Aleksandro Neviškio cerkvė yra vienas iš labiausiai turistų lankomų objektų Kybartuose. Pernai joje apsilankė 1000, o šiemet – jau daugiau nei 800 turistų. 

Po pamaldų ir sveikinimų šventės dalyviai klausėsi giesmių koncerto, kurį padovanojo ansamblis iš Marijampolės „Mozaika“, vaišinosi arbata, šnekučiavosi. 

Šv. Aleksandro Neviškio cerkvės pastatų kompleksas susideda iš dviejų dalių – cerkvės ir popo namo. Šie maldos namai buvo pastatyti geležinkelio tarnautojams. 15 tūkstančių rublių ir žemės statiniui tuomet skyrė caro valdžia. Pirmojo pasaulinio karo metais šventovė buvo paversta sandėliu. 

Iki 1919 m. cerkvėje meldėsi daugiau nei 400 tikinčiųjų. Vėliau Vidaus reikalų ministerija cerkvę, mokyklos pastatą ir dvejus parapijos namus perdavė Seinų vyskupijai. Tuomet cerkvėje buvo įkurta katalikų bažnyčia. Kybartuose gyvenantys stačiatikiai daug kartų kreipėsi į valdžią prašydami grąžinti cerkvę. 1929 m. apgriuvusi šventovė buvo grąžinta stačiatikių bendruomenei, 1935 m. atnaujinta. 

Šiuo metu Dievo namai priklauso Kybartų stačiatikių Šv. Aleksandro Neviškio parapijai. Juose pamaldos vyksta 3–4 kartus per metus.

Toma BIRŠTONĖ.

Autorės nuotr. Su gražia cerkvės sukaktimi tėvą Igorį atvyko pasveikinti Kybartų Eucharistinio Išganytojo parapijos klebonas Jonas Cikana bei altaristas Vaclovas Stakėnas.

Publikuota: “Santaka”, 2020-09-22.

lt_LTLietuvių kalba
lt_LTLietuvių kalba