Miestui – išskirtinis studenčių dėmesys

Kybartų atviroje jaunimo erdvėje „Svajonė“ įkurtas naujas sporto klubas. Tuo pasirūpino Kauno Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) „Minded“ gretutinių studijų programos „Verslumo akademija“ studenčių komanda.

Ieškojo, prie ko prikibti 

Minėtų studijų programa unikali tuo, kad praktikos kurso metu studentai raginami įgyvendinti realius socialinių pokyčių projektus. Šie paprastai būna pritaikyti konkrečioms šalies vietovėms, atsižvelgiant į ten gyvenančių žmonių poreikius ir norus. Vienas iš tokių projektų visai neseniai buvo įgyvendintas Kybartuose. 

Studentės Roberta Reliugaitė, Laura Petrulytė, Miglė Miškeliūnaitė, Ugnė Paškevičiūtė bei grupės mentorė Ieva Vainutytė iš kelių šalies vietovių rinkosi, kur galėtų įgyvendinti savo sumanymus. Visgi Kybartai didelės konkurencijos nesulaukė. Galbūt iš dalies tai lėmė faktas, kad L. Petrulytė yra kilusi iš mūsų rajono, Bartninkų seniūnijoje esančio Vartų kaimo, tačiau pagrindine priežastimi tapo Kybartuose įsikūrę įvairių tautybių gyventojai. 

„Mums šis kraštas pasirodė labai įdomus. Rugsėjo pabaigoje pirmą kartą į Kybartus atvykome traukiniu. Tuomet tiesiog vaikščiojome po miestelį ir stengėmės identifikuoti galimas jo problemas. Kitaip tariant, ieškojome, prie ko prikibti. Norėjome išsiaiškinti, ko trūksta Kybartams, ir bent iš dalies padėti tai sutvarkyti“, – pasakojo R. Reliugaitė. 

Seniūno pagalba 

Vaikščiodamos po miestą studentės tąkart priėjo seniūnijos pastatą. Jau netrukus jos atsidūrė seniūno Romo Šunoko kabinete. Miesto šeimininkas labai maloniai priėmė viešnias, papasakojo apie pagrindinius Kybartų rūpesčius. Būtent seniūnas studentėms patarė orientuotis į jaunus žmones bei nuvežė jas į atvirą jaunimo erdvę „Svajonė“. 

Pakalbėjusios su įstaigos darbuotojais bei čia besilankančiais jaunuoliais merginos suprato, kad labiausiai kybartiečiams trūksta sportuoti skirtų vietų. Būtent dėl to ir buvo nuspręsta įrengti į sporto klubą panašią erdvę. Beliko surasti rėmėjų ir griebtis darbų. 

Dalį lėšų skyrė Kybartų socialinių paslaugų centras, kuriame ir įsikūrusi jaunimo erdvė. Net keturis treniruoklius padėjo įsigyti Kaune esantis sporto klubas „Sportgates“. 

Įrengiant sporto erdvę plušo visi: ir projekto iniciatorės, ir „Svajonę“ lankantys kybartiečiai. Vieni maišė dažus, antri ant sienų piešė eskizus, treti juos dažė, ketvirti tvėrė treniruoklius. Visus vienijo bendras tikslas, todėl vyravo pakili bei darbinga atmosfera. 

Susirinkusieji buvo vaišinami arbata bei „Kybartų skanėstų“ parūpintais kepiniais. Įrengus sporto klubo patalpas į svečius užsuko treneris Tomas Kairys, kuris pademonstravo jaunuoliams, kaip reikia taisyklingai naudotis treniruokliais. 

„Siekėme sukurti ilgalaikę paskirtį turinčią bei socialinę atskirtį mažinančią erdvę, kurioje visi jaustųsi saugiai. Turbūt niekam ne paslaptis, kad tarp jaunimo egzistuoja patyčių problema. Norėtųsi, kad sporto klubas bent iš dalies padėtų ją sumažinti. Juk sportas dažniausiai suartina žmones, skatina bendruomeniškumą. Tikimės, kad naujoji erdvė niekada nebus tuščia“, – vylėsi L. Petrulytė. 

Gausiai lankomas 

Jaunimo erdvėje „Svajonė“ keletas treniruoklių jau stovėjo ir anksčiau, tačiau jų čia užsukantiems vaikams nepakako. Pasak įstaigos direktorės Laimos Bagdanavičienės, ateityje būtų galima dar labiau išplėsti sporto klubą, o tam tinkamų patalpų tikrai atsirastų. 

Prieš porą metų Kybartuose įkurta jaunimo erdvė yra gana populiari. Kasdien į ją užsuka bent 10–15 jaunųjų kybartiečių. Apsilankiusieji čia turi galimybę pažaisti stalo tenisą ar biliardą, įvairių stalo žaidimų. Jaunimo erdvėje yra net kino salė. 

„Mūsų lankytojai gali gauti ir psichologo pagalbą, jei tik išreiškia tokį poreikį. Pas mus dažniausiai renkasi jaunuoliai, gyvenantys sunkiau besiverčiančiose šeimose. Iš mums skiriamų Jaunimo reikalų departamento ir Savivaldybės lėšų kartais organizuojame išvykas į kino teatrus, rengiame įvairias edukacijas, keliaujame žaisti dažasvydžio, nuolat įsigyjame tam tikrų įrenginių. Tokio tipo erdvių Kybartų jaunimui labai reikėjo“, – teigė L. Bagdanavičienė. 

Ji pasakojo, kad pastaruoju metu „Svajonę“ pamėgo romų tautybės jaunuoliai. Juos pritraukti buvo mėginta ir anksčiau, tačiau iki šiol kitataučiai nenoriai lankydavosi šioje jaunimo erdvėje. 

„Mums patiems buvo kiek netikėta, kad romai ėmė pas mus vis dažniau užsukti. Jie puikiai sutaria su lietuviais. Romai turi savo lyderį, kuris pasirūpina, kad jo tautiečiai laikytųsi tam tikrų taisyklių ir susitarimų“, – sakė L. Bagdanavičienė. 

Lengviau inicijuoti 

VDU „Verslumo akademijos“ studentai šiemet įgyvendino dar du panašius jaunimui skirtus projektus. Kauno rajone, Vilkijoje, buvo sukurta protmūšiams skirta vieta, o Prienų rajone, Išlauže, – moksleivių poilsio erdvė. Anot R. Reliugaitės, mažesniuose miesteliuose panašios iniciatyvos sulaukia didesnės sėkmės nei didmiesčiuose, o ir inicijuoti jas provincijoje – daug lengviau. 

„Esu kilusi iš Klaipėdos. Daugelis klaidingai įsivaizduoja, kad dideliuose miestuose jaunimui netrūksta pramogų. Taip, yra įvairios kavinės, barai, prekybos centrai, bet visa tai labiau skirta vyresniems žmonėms. Kartais tenka pavažinėti po Lietuvą. Pastebėjau, kad tokie miesteliai kaip Pakruojis, Kybartai ar Šilutė yra gražiai tvarkomi ir čia išties stengiamasi dėl vietos jaunimo. Didesniuose miestuose yra daugiau problemų, todėl jaunimo reikalai neretai būna nustumti į šalį“, – kalbėjo R. Reliugaitė. 

Jai antrino ir kraštietė L. Petrulytė. Mergina teigė pastebėjusi, kad bėgant metams jauni žmonės tampa vis labiau iniciatyvūs. Jie daugiau keliauja, o svetur pamatytas idėjas stengiasi įgyvendinti savo gimtinėse.

Andrius GRYGELAITIS

Autoriaus nuotr. Rengdami sporto klubą plušo visi: ir vietinis jaunimas, ir iš laikinosios sostinės atvykusios studentės.

Publikuota: „Santaka”, 2022-12-02.

lt_LTLietuvių kalba