Paroda sujungė dvi mokyklas

Kybartų Algimanto Kezio galerijoje pristatyta šio miesto Kristijono Donelaičio gimnazijos bei Vilkaviškio Salomėjos Nėries pagrindinės mokyklos mokinių darbų paroda.

Šiek tiek baiminosi 

Dar prieš parodą Kybartų Kristijono Donelaičio gimnazija sukvietė 13 šioje bei Vilkaviškio Salomėjos Nėries pagrindinėje mokykloje besimokančių jaunųjų menininkių. Čia vyko tapybos pleneras, skirtas paminėti Kybartų mokyklos 110 metų jubiliejų. Jaunąsias dailininkes į vieną vietą subūrė abiejose įstaigose dirbančios pedagogės Dalia Viliušienė bei Dalia Lapaitienė. 

Ištisą dieną merginos piešė negailėdamos nei laiko, nei jėgų, besistengdamos savo darbuose išskirti kuo įdomesnius su mokykla susijusius akcentus. Vienos menininkės tapė mokyklos pastatą, kitos stengėsi pavaizduoti taką, vedantį ne tik link jo, bet ir link žinių, trečios piešė tai, kas įprastai matoma per ugdymo įstaigos langą. Kūrybai ir saviraiškai buvo paliktos atviros durys, tad mokinės nevaržomos galėjo molbertuose vaizduoti tai, kas joms tą akimirką buvo arčiausiai širdies. 

„Paveikslą tapiau galvodama apie savo pirmąją dieną mokykloje. Tąkart buvau šiek tiek išsigandusi“, – šypsojosi vieno iš darbų autorė Goda Plaušinytė. 

Kai kurios kitos jaunosios menininkės taip pat prisipažino su nerimu laukusios plenero pradžios, nes daugeliui iš jų tai buvo pirma tokio pobūdžio patirtis. Martyna Maslauskaitė net juokavo, kad gavusi mokytojos kvietimą dalyvauti plenere iš pradžių pasitikslino, ką šis jai iki tol negirdėtas žodis reiškia. 

„Tapant teko kuriam laikui išeiti iš savo komforto zonos. Bet jaudulys greitai dingo. Visos plenero dalyvės palaikė viena kitą. Vyravo nepakartojama atmosfera“, – pabrėžė Kamilė Kušlevičiūtė. 

Kartu su Goda, Martyna bei Kamile plenere dalyvavo ir vėliau savo darbus į parodą delegavo dar 10 mokinių: Aiva Adomaitytė, Eva Matveičikaitė, Austėja Strakalaitė, Gabrielė Kanclerytė, Karolina Kniukštaitė, Jarūnė Vilčinskaitė, Luknė Kušlevičiūtė, Saulė Diliartaitė, Monika Liogytė bei Milda Kalavinskaitė. 

Norėjo seniai 

Visus plenere gimusius darbus šiandien galima pamatyti Algimanto Kezio galerijoje. Į neseniai surengtą parodos pristatymą atvyko darbų autorės bei jas ruošusios pedagogės, nemažai menu besidominčių kybartiečių. Susirinkusiuosius savo atliekamais kūriniais džiugino kanklininkė bei vieno iš parodoje kabančių darbų autorė M. Kalavinskaitė, taip pat saksofonininkas Tomas Byla. 

Savo kūrinius pristačiusios jaunosios dailininkės džiaugėsi galimybe prisidėti prie Kybartų mokyklos istorijos bei vylėsi, kad ateityje jų tapyti paveikslai bus eksponuojami dar ne vienoje parodoje. 

„Jau seniai norėjau surengti plenerą. Nusprendusi imtis realių veiksmų į pagalbą pasikviečiau kolegę D. Lapaitienę. Man labai smagu su ja dirbti. Abi viena kitą suprantame iš pusės žodžio. Sužinojusi, kad Kybartų mokykla švenčia 110 metų jubiliejų, pagalvojau, jog tai puiki galimybė darbus dedikuoti būtent šiai progai. Juk mokykla nuo pat mažų dienų vienaip ar kitaip žmogų lydi visą gyvenimą. Tai vieta, kurioje mes subręstame kaip asmenybės, užaugame. Tai – ne vien vadovėliai. Tai – žmonės, pastatai, bėgantis laikas. Visa tai ir norėjosi pademonstruoti. Būtent todėl šis pleneras sujungė dvi mokyklas bei skirtingas mokinių amžiaus grupes“, – kalbėjo D. Viliušienė. 

Renginyje kalbėjusi buvusi ilgametė Kybartų Kristijono Donelaičio gimnazijos mokytoja bei muziejaus vedėja Zita Jasaitienė trumpai apžvelgė mokyklos šiame mieste istoriją. Ji atsakė ir į daugeliui rūpimą klausimą, kodėl Kybartai neseniai minėjo 100 metų jubiliejų, o mokykla šiemet švenčia jau 110 metų sukaktį. Z. Jasaitienės teigimu, Kybartai savo gimtadienį skaičiuoja nuo tų metų, kai buvo suteiktos miesto teisės, nors iš tikrųjų šioje vietoje žmonės gyvena jau ne vieną šimtmetį. Tuo tarpu istoriniuose šaltiniuose yra užfiksuota, kad pirmoji mokykla Kybartuose duris atvėrė 1912 m. 

Ji taip pat pasveikino jaunąsias menininkes, dėkojo merginų mokytojoms. Prie sveikinimų prisidėjo ir Kristijono Donelaičio gimnazijos direktoriaus pavaduotoja Jolanta Janulaitytė, palinkėjusi, kad ši paroda darbų autorėms taptų pirmu rimtu žingsniu į platų dailės pasaulį. 

Renginį vedusi Kybartų kultūros centro kultūrinės veiklos vadybininkė Andželika Micutienė paragino kybartiečius ir miesto svečius dažniau užsukti į Algimanto Kezio galeriją bei apžiūrėti šią bei kitas čia nuolat veikiančias parodas. Tiesa, norinčiųjų tai padaryti ji prašė iš anksto pasiskambinti telefonu 8 671 09 231 ir suderinti atvykimo laiką. To reikia, nes galerijoje nėra nuolat dirbančio asmens. 

Apžiūrėti Kybartų mokyklos 110-mečiui skirtą parodą bus galima iki balandžio.

Andrius GRYGELAITIS

Autoriaus nuotr. Jaunųjų menininkių darbus Algimanto Kezio galerijoje bus galima apžiūrėti iki balandžio.

Paskelbta: „Santaka”, 2022-02-15.

lt_LTLietuvių kalba