Rašytojas A. Landsbergis grįžta į Lietuvą

Maironio lietuvių literatūros muziejuje birželio pabaigoje pagerbtas iš Kybartų kilęs iškilus išeivijos menininkas, rašytojas, dramaturgas prof. Algirdas Landsbergis.

Renginyje, kuriame dalyvavo rašytojo brolis Algimantas, jo žmona Teresė, Lietuvos rašytojų sąjungos pirmininkas A. A. Jonynas, teatro režisieriai V. Balsys, G. Padegimas ir kiti iškilūs Lietuvos menininkai, buvo pristatyta dr. V. Paplauskienės knyga ,,Kelionė į Algirdo Landsbergio kelionę“ bei iš asmeninių rašytojo laiškų, dokumentų ir kt. parengta paroda. Susirinkusiesiems linkėjimus nuo Pasaulio kybartiečių draugijos ir suvalkietiškas lauktuves perdavė Vilkaviškio krašto muziejaus direktorius Antanas Žilinskas. Pasak jo, parodos rengėja V. Paplauskienė siūlo ieškoti rėmėjų, kurie padėtų pasidaryti eksponuojamų dokumentų originalų kopijas, ir jas demonstruoti prof. A. Landsbergio gimtinėje.

Kybartai minimi iš šeimos archyvų parengtame jubiliejiniame leidinyje ,,Kelionė į Algirdo Landsbergio kelionę“. Rašytojo tėvas Kybartuose dirbo pašte, o motina – banke. Pats A. Landsbergis apie gimtąjį miestą yra rašęs: ,,Kybartai… Koksai skirtumas tarp žodžio ir jo ženklinamos vietos? Žodis svarbus, susijęs su gimimu, pačia egzistencija. Tokio žodžio negalima paneigti ar išsižadėti. Bet iš Kybartų mane išsivežė dar kūdikėliuką. Namas, kuriame gimiau, jau seniai nugriautas. Taip miesto vardas, kaip koksai Becketto pjesės veikėjas, kalbasi su tąja tyla ir tuštuma.“

Išeivijoje garsus rašytojas Lietuvoje iki šiol yra mažai žinomas. Tai pripažino ir renginyje dalyvavę A. A. Jonynas bei G. Padegimas. Pasak menininkų, A. Landsbergio kūryba laužo įprastus literatūrinius štampus, rašytojas prilygsta moderniesiems pasaulio kūrėjams.

Lietuvoje yra pastatyta jo pjesė ,,Penki stulpai turgaus aikštelėje“, išleisti romanas ir novelių rinkinys ,,Kelionės muzika“, ,,Muzika, įžengiant į neregėtus miestus“.

Gyvenimo keliai A. Landsbergį vedė į Birštoną, Seredžių, Ariogalą, Kauną, pokario Vokietiją, JAV. Čia suklestėjo jo kūrybinis talentas. Jis rašė prozą, pjeses, eseistiką, profesoriavo Farlėj Dikinsono universitete, vadovavo pasaulio rašytojų PEN klubo lietuvių skyriui. A. Landsbergiui tarpininkaujant 1989 m. Lietuvos rašytojų sąjunga tapo prestižinio PEN klubo nare.

„Santakos“ inf.

Antano ŽILINSKO nuotr. Prie A. Landsbergiui skirtos parodos stendų Maironio lietuvių literatūros muziejuje.

Publikuota: „Santaka”, 2014 m. Liepos 17 d. Ketvirtadienis

Leave comment

lt_LTLietuvių kalba