Savaitgalį Kybartus nusiaubė uraganinio stiprumo škvalas 

Apgadinti pastatų stogai, sulaužyti šiltnamiai, batutai, išvartyti paminklai, nutraukyti elektros laidai, daugybė nulaužtų bei su šaknimis išverstų medžių – tokius nuniokotus Kybartus žmonės išvydo pirmadienio rytą. Nuostolių vėjai pridarė visame rajone.

Gavo pranešimus 

Vėlų sekmadienio vakarą dalį gyventojų išgąsdino mobilieji telefonai, perdavę šaižaus garso lydimą pranešimą apie tai, jog į pietvakarinę šalies pusę ateina trumpos liūtys su perkūnija, kruša, smarkiais vėjo gūsiais. 

Tačiau niekas nesitikėjo, kad tropinę naktį (ji buvo viena šilčiausių per visą orų stebėjimo istoriją) lydės tokio stiprumo audra. Įsisiautėjęs vėjas nuostolių pridarė visame Vilkaviškio rajone, bet labiausiai nuskriaudė Kybartus. 22.22 val. šio miesto meteorologijos stotis užfiksavo uraganinio stiprumo škvalą, kurio metu vėjo gūsiai pasiekė net 33,5 m/s greitį. Tai laikoma katastrofiniu meteorologiniu reiškiniu. Kybartuose užfiksuotas ir stichinis lietaus kiekis: per 8 valandas iškrito 61 mm kritulių, iš jų 54,4 mm – vos per 2 val. 

Vėlų sekmadienio vakarą internetą užplūdo žmonių nuotraukos su nuvirtusiais medžiais, informacija apie nutrauktus elektros laidus, o Priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos telefonus – pranešimai apie nepravažiuojamus kelius. Vienas po kito netilo skambučiai iš Kybartų Darbininkų, Kudirkos Naumiesčio, Darvino, S. Nėries, Gedimino, Vištyčio ir kitų gatvių. Vėlyviems keleiviams teko laukti, nes ugniagesiai nespėjo grandininiais pjūklais pjaustyti kelius užtvėrusių medžių. 

„Vėtros, kokia siautėjo šiąnakt, seniai nebuvo – tokio smarkumo lietaus, tokio ūžesio dar negirdėjau. Šįryt važinėjau porą valandų po miestą, dairiausi, kas pridaryta. Visi Kybartai išvartyti, miestas skendi šakose, didžiausi medžiai nugriuvę ant kelių, pastatų, laidų, tvorų. Esu dėkingas žmonėms, kurie tvarkosi patys ir padeda mums, nes mes su „Kybartų darna“ nespėjame. Ant vieno namo užgriuvęs medis, kabo elektros laidai, tai skubame aiškintis, padėti, ieškome elektrikų“, – pirmadienio rytą kalbėjo Kybartų seniūnas Romas Šunokas. 

Išvartė paminklus 

Dar šią vasarą rašėme apie medžius, kurių nemažai buvo išpjauta A7 kelio atkarpoje nuo Vilkaviškio link Kybartų. Žmonės tada skambino į redakciją ir piktinosi pjovėjais, tačiau kelininkai tvirtino medžius šalinantys dėl pačių keliauninkų saugumo, siekdami išvengti nelaimės. Savaitgalio audra parodė, jog pavojus buvo realus: vykdami į minėtą kelio atkarpą ugniagesiai pakeliui pašalino dar 18 nuvirtusių medžių. 

Lygiai taip pat kelią ugniagesiams gelbėtojams teko „prasiskinti“ vykstant į prie pat Kybartų esantį Virbalio Miesto Laukų kaimą (Virbalio sen.): važiuodami į nurodytą vietą vyrai pjovė ir šalino pakeliui nuvirtusius medžius. 

Gamtos stichija parodė ir kitą problemą: Kybartų Smėlyno gatvėje esančiose naujose kapinėse buvo išvartyta 13 nedidelių paminklų. 

„Norime į šią bėdą atkreipti visų dėmesį. Tie paminklai niekaip kitaip nepritvirtinti, tik tiesiog priklijuoti ant pamato. Aš tai vertinčiau kaip darbo broką“, – kalbėjo Romas Šunokas. 

Liko be elektros 

Didelė dalis kybartiečių praslinkus škvalui liko be elektros. Jos tiekimas nutrūko ir Gudkaimio, Bajorų, Šiaudiniškių, kitų kaimų gyventojams. Žmonės piktinosi, kad šaldytuvuose suges produktai ir kad elektros tiekėjai neskuba tvarkyti gedimų. 

Tuo tarpu ESO atstovai teigė, kad dirba visos avarinės tarnybos, tačiau darbo per visą Lietuvą tiek, kad važiuojama prioriteto tvarka pagal didžiausią nukentėjusių klientų skaičių. 

„Šiuo metu Vilkaviškio rajone ESO darbuotojai intensyviai dirba, kad elektros tiekimas artimiausiu metu būtų atstatytas 600 vartotojų“, – pirmadienį ryte teigė Energijos skirstymo operatoriaus atstovai spaudai. 

Skaičiuojama, kad visoje Lietuvoje per savaitgalį užfiksuota apie 1 200 gedimų, dėl kurių elektros energijos tiekimas buvo sutrikęs 57 tūkst. gyventojų skirtinguose šalies regionuose. Daugiausiai gedimų užfiksuota sekmadienį vakare Klaipėdos ir Alytaus regionuose (Marijampolės ir Vilkaviškio rajono savivaldybėse). 

Nukeliavo tolyn 

Kad staigus ir nuožmus vėjo sustiprėjimas, vadinamas škvalu, palietė tokį palyginti siaurą ruožą, meteorologų nestebina. Škvalo plotis gali siekti kelis kilometrus, tačiau gali susiaurėti ir vos iki kelių dešimčių metrų. 

Tad kitos rajono seniūnijos nukentėjo ne taip smarkiai, nors medžiai virto, lūžo ir Pajevonio, Gražiškių, Šeimenos, Pilviškių seniūnijose. 

Vilkaviškyje pirmadienio rytą seniūnas, komunalinio ūkio vadovas, elektros tinklų darbuotojai vaikštinėjo Vytauto gatve. Čia šalia turgaus nulūžusi senos tuopos šaka pakibo ant elektros laidų. 

Apie šioje vietoje augančias dvi didžiules tuopas ir jų keliamą pavojų jau buvome rašę „Santakoje“. Buvo žadama, kad medžiai bus pjaunami arba bent smarkiai apgenėti, bet vis neprisiruošta, kol savo sprendimą padarė pati gamta. Dabar AB „ESO“ elektros tinklo eksploatavimo komandos inžinierius Gediminas Kubilius atvažiavęs pats atjungė elektrą, tuomet iškvietė rangovų firmą. Į pagalbą atvyko ir komunalininkų bokštelis. 

Žalos savaitgalį pridaryta ir Vištytyje – ten automobilius ir šiltnamius apdaužė iš dangaus pabirę didžiuliai krušos ledėkai. 

Smarki audra pirmadienį nukeliavo į šiaurinį šalies kraštą, o mūsų rajone žmonės ir tarnybos skaičiuoja padarytus nuostolius. Belieka džiaugtis tuo, kad virstant medžiams, krentant tokio stambumo krušai buvo išvengta žmonių aukų.

Eglė MIČIULIENĖ

Romo ŠUNOKO nuotr. Kybartų Kudirkos Naumiesčio gatvėje virtę didžiuliai medžiai gyventojams pridarė žalos.

Publikuota: „Santaka”, 2023-08-08

lt_LTLietuvių kalba