Socialinių paslaugų centrui svarbus kiekvienas lankytojas
Vykdant institucinės globos pertvarką prieš keletą metų Kybartuose neliko vaikų globos namų. Tose patalpose įsikūręs socialinių paslaugų centras teikia plataus spektro socialines paslaugas vaikams, jaunimui, šeimoms ir neįgaliesiems.
Vaikams ir jaunuoliams
Kybartų socialinių paslaugų centre veikia atvira jaunimo erdvė, socialinės priežiūros paslaugų, dienos socialinės globos skyriai, socialinės dirbtuvės, vaikų dienos centras (VDC). Pastarojo veikla skaičiuoja jau penktus metus. Į centrą kasdien ateina apie 15–20 vaikų, kurių amžius svyruoja nuo 6 iki 18 metų. Čia jie ruošia namų darbus, vyksta įvairūs užsiėmimai, organizuojami žygiai, kitos fizinės veiklos, pasirūpinama ir vaikų maitinimu. Padedami darbuotojų lankytojai gamina užkandžius, kepa pyragus, verda troškinius ar kitus patiekalus.
VDC veiklas kuruoja socialinė darbuotoja Silvijana Ažukienė ir individualios priežiūros darbuotojos. Nuo pat centro atidarymo su vaikais dirbanti S. Ažukienė pasidžiaugė, kad puikiai sutaria ir su jų tėvais. Jie noriai įsitraukia į veiklas. Lankytojų centre netrūksta net mokinių atostogų metu.
Pastato antrojo aukšto erdvė skirta 14–29 metų amžiaus jaunimui. Čia jaunuoliai gali užsiimti mėgstamomis veiklomis: žaisti stalo žaidimus, biliardą, žiūrėti filmus, skaityti knygas, groti pianinu, klausytis muzikos, gaminti maistą, sportuoti su treniruokliais arba tiesiog pasikalbėti su darbuotoju ir pasidalyti savo rūpesčiais bei idėjomis.
Individualių konsultacijų metu jaunuoliai gali konsultuotis finansinio raštingumo, karjeros planavimo, socialinių įgūdžių gerinimo ir asmeninių savybių stiprinimo klausimais. Erdvė atvira kiekvieno idėjoms ir svajonėms.
Tokių gerų pokyčių nesitikėjo
Socialinių paslaugų centras taip pat kuruoja Kybartuose ir Vilkaviškyje įkurtų bendruomeninių vaikų globos namų padalinių veiklą. Šiuose butuose gyvena po 5 globotinius, kuriais rūpinasi socialinės ir individualios priežiūros darbuotojos.
Nors iš pradžių į institucinės globos sistemos pertvarką buvo žiūrima gana skeptiškai, dabar kalbintos specialistės pripažino: tokių gerų pokyčių jos nesitikėjo. Vaikai gyvena šeimos modelį primenančioje saugioje ir jų raidai palankioje aplinkoje. Darbuotojos stengiasi, jog niekas nepajustų, kad vaikai yra iš globos įstaigos.
Ne bausmė, o pagalba
Centre teikiamos socialinės priežiūros ir laikinojo apgyvendinimo paslaugos. Prieš keletą metų įsigaliojo Vaiko teisių apsaugos įstatymo pakeitimas, kuriuo siekiama efektyviau ginti vaikų teises, sudaryti sąlygas jiems augti šeimoje, todėl krizinėje situacijose atsidūrę sutuoktiniai, vienišos mamos gali kreiptis į socialinių paslaugų centrą. Čia asmenims suteikiama visokeriopa pagalba: specialistės padeda susitvarkyti įvairius dokumentus, palydi pas medikus, moko rūpintis vaikais ir ugdo kitus socialinius įgūdžius. Atvykusioms šeimoms yra pasiūloma ir psichologo pagalba, teikiamos priklausomybių konsultanto paslaugos.
Šiuo metu Kybartų socialinių paslaugų centre glaudžiasi penkios šeimos su mažamečiais vaikais. Pagalba joms teikiama ištisą parą. Pasak socialinės darbuotojos Inetos Brovko, klientai stengiasi kabintis į gyvenimą, daug laiko praleidžia su savo atžalomis, ugdo tėvystės įgūdžius.
„Daugelis dar turi išankstinę nuomonę, kad papulti į šią įstaigą – tarsi bausmė. Bet taip tikrai nėra. Mes padedame krizinėse situacijose atsidūrusioms šeimoms atsistoti ant kojų“, – teigė socialinė darbuotoja Ineta.
Lankytojus atsiveža ir maitina
Prieš porą metų centre pradėjo veikti dienos socialinės globos skyrius. Čia lankosi senyvo amžiaus žmonės, taip pat asmenys, turintys sunkią negalią. Lankytojams sudaromas individualus socialinės globos planas pagal asmeninius poreikius ir galimybes. Jie lavina maisto gaminimo, gyvenimo bei savitvarkos įgūdžius.
Centre teikiamos asmens higienos paslaugos. Lankytojai užsiima rankdarbiais, vyksta muzikos terapija ir kitos meninės veiklos, organizuojamos išvykos.
„Pastebėjome, kad pas mus besilankantys žmonės atsiveria. Turėjome vieną klientą, kuris pradžioje tarė vos kelias frazes, o dabar jis nenustoja kalbėti“, – geraisiais pavyzdžiais dalijosi socialinė darbuotoja Irena Biskienė.
Žmonėms, kurie nori lankytis dienos socialinės globos skyriuje, yra užtikrintas pavėžėjimas, maitinimas. Į įstaigą gali patekti ir tie, kurie juda su neįgaliojo vežimėliu. Paslaugos socialinės globos skyriuje yra mokamos, tačiau mokestis už jas negali viršyti 20 proc. asmens pajamų.
Kasdien šiomis paslaugomis naudojasi 8 asmenys. Skyriaus patalpos erdvios, įrengti poilsio kambariai, todėl įstaiga mielai priimtų ir daugiau lankytojų. Asmenys, kuriuos domina socialinės globos skyriaus paslaugos, turėtų kreiptis į savo seniūnijos socialinį darbuotoją.
Socialinėse dirbtuvėse kvepia skanėstais
Įstaigos darbuotojai džiaugiasi, kad prieš kelerius metus pradėjusios veikti socialinės dirbtuvės, kuriose konditerijos gaminius kepa proto ir psichikos negalią turintys žmonės, gyvuoja iki šiol.
Asmens su negalia teisių apsaugos agentūros prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos projektas „Nuo globos link galimybių: bendruomeninių paslaugų plėtra“ suteikė galimybę neįgaliesiems realizuoti savo gebėjimus.
Padedami socialinės darbuotojos, individualios priežiūros darbuotojos ir virėjos (paslaugų meistrės), dirbtuvėse įgūdžius lavina 17 žmonių, turinčių negalią. Jie mokomi gaminti bandeles, sausainius. Dalyvaujantieji projekte atskleidžia savo gebėjimus ir aktyviau įsitraukia į socialinį gyvenimą, jaučiasi reikalingi visuomenei. Už darbą socialinėse dirbtuvėse neįgaliesiems mokama po 38 Eur per mėnesį.
Visą informaciją, susijusią su socialinėmis dirbtuvėmis, galima rasti feisbuko paskyroje „Kybartų skanėstai“. Ten pateikiamas asortimentas, kainos, dalijamasi gaminių nuotraukomis.
Kepinių galima įsigyti. Dėl užsakymo įstaigos darbuotojos pataria kreiptis iš anksto. Daugiausiai savo gaminių dirbtuvių lankytojai parduoda per įvairias šventes, muges.
Socialinių dirbtuvių socialinė darbuotoja Erika Petrikaitė pasidžiaugė, kad padalinys sulaukia lankytojų, į organizuojamas edukacijas atvyksta tiek vaikai, tiek suaugusieji. Dalyviai gali patys pasirinkti, kokį gaminį mokysis kepti.
Toma BIRŠTONĖ
Autorės nuotr. Kybartų socialinių paslaugų centro darbuotojos (iš kairės) Irena Biskienė, Rosita Ryckienė, Ineta Brovko, Aušra Ryckienė ir Erika Petrikaitė stengiasi, kad lankytojams būtų sudarytos tinkamos sąlygos tobulėti, dirbti ir leisti laisvalaikį.
Publikuota: „Santaka”, 2024-03-08.